Muzeum Parafialne

Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra mieści się w kamienicy przylegającej do skoczowskiego ratusza, usytuowanej na skoczowskim Rynku- w miejscu narodzin św. Jana.

Placówka rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 1994 r. Stało się to po oddaniu do użytku, na cele ekspozycyjne, pomieszczeń na parterze kamienicy, w której urodził się św. Jan Sarkander.

Stała ekspozycja prezentuje historię życia i kultu św. Jan Sarkandra. Zgromadzone eksponaty pochodzą głównie z okolicznych kościołów: parafialnego św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie (do tej parafii należy Muzeum) oraz kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Grodźcu.

W zbiorach Muzeum znajdują się stare kościelne druki, obrazy, rzeźby. Na szczególną uwagę zasługują: malowany na blasze obraz z wieży ratuszowej – św. Jan Sarkander, XVIII w., konfesjonał, tabernakulum, płaskorzeźba dłuta Jana Wałacha Św. Teresa na Skoczowem.

Ostatnia sala Muzeum przeznaczona jest na wystawy czasowe. Prezentowana jest w niej sztuka współczesna – malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, tkanina artystyczna.

W piwnicy kamienicy- miejscu urodzenia św. Jan Sarkandra, już w 1890 r. powstała kaplica. Ostatni jej remont przeprowadzony został w 1993 r. W czerwcu 1994 r. biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy poświęcił kaplicę i konsekrował nowy ołtarz.

W każdą środę, o godz. 7.oo odprawiana jest tam Msza św. W kaplicy modlą się często grupy osób z kraju i za granicy, odwiedzających Skoczów.

 

Kontakt:

Kustosz Muzeum

http://muzeumsarkandra.ox.pl/

tel. 33  853 08 13; 502-270-137

Muzeum czynne:

od wtorku do piątku w godzinach od 9.3o do 16.oo,

w soboty w godzinach od 9.3o do 12.oo

Dla grup zorganizowanych czynne w wybranym terminie po wcześniejszej rezerwacji.

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

Koncert Kolęd

Zaparszamy na koncert kolęd w naszej Parafii. Odbędzie się 30 grudnia 2018 roku o godz. 12:00. Serdecznie zapraszamy

Kolęda

    Plan wizyty duszpasterskiej 2018/2019.

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie
ul. Kościelna 10, Skoczów 43-430

tel. 33 853 32 49
parafia@parafiaskoczow.ox.pl